- Warunki przyznania prawa wykonywania zawodu
„Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty” – to podstawowy dokument, który musi posiadać fizjoterapeuta. Wydaje go Krajowa Rada Fizjoterapeutów po dokonaniu wpisu do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów. Na jakiej podstawie? Podstawowe wymagania to:
- pełna zdolność do czynności prawnych
- odpowiedni stan zdrowia pozwalający na wykonywanie zawodu fizjoterapeuty
- posiadanie wymaganych kwalifikacji potwierdzonych dyplomem, świadectwem lub innym dokumentem
- niekaralność (brak prawomocnego wyroku) za umyślne przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu, wolności seksualnej i obyczajności
- znajomość języka polskiego w stopniu wystarczającym do wykonywania zawodu fizjoterapeuty.
Utrata jednego powyższych warunków uniemożliwia aktywność zawodową.
2. Prowadzenie dokumentacji
Fizjoterapeuta ma obowiązek prawny prowadzenia dokumentacji medycznej, a pacjent ma prawo wglądu do dokumentacji medycznej. Nie ma odstępstw od tej zasady. Co więcej, dokumentacja medyczna to najważniejszy dowód w ewentualnej sprawie o błąd medyczny. Jej brak może prowadzić do przegranej w sądzie, a w konsekwencji do utraty uprawnień zawodowych. Krajowa Izba Fizjoterapeutów instruuje na swojej stronie, że każdy wpis w dokumentacji należy wprowadzić niezwłocznie po udzieleniu świadczenia. „Nie jest to jedynie dobra praktyka, lecz wynika to z przepisów prawa. Należy również pamiętać, że każdy poprawiany wpis w dokumentacji należy skreślić i koniecznie podać adnotację o przyczynie błędu. Następnie wpisać datę poprawki, a całość opatrzyć podpisem i numerem prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty, który wprowadził korektę. Zachowanie wszystkich elementów powyższej procedury jest niezmiernie ważne. Dopisywanie informacji, poprawianie, edytowanie i modyfikowanie dokumentacji medycznej bez zachowania tego ścisłego rygoru może skutkować odpowiedzialnością Kodeksu Karnego (fałszowanie dokumentów)” – czytamy w wytycznych KIF. Z badania „Polak u fizjoterapeuty”[1] przeprowadzonego przez BioStat w styczniu br. wynika, że 72,6 proc. fizjoterapeutów tworzyło dokumentację medyczną, podczas wizyty. Co więcej, niemal połowa respondentów, u których taka dokumentacja została stworzona, wskazywała na jej formę elektroniczną. W ponad 1/3 przypadków dokumentacja została przygotowana odręcznie, na standardowym formularzu. Z kolei formę częściowo elektroniczną, a częściowo tradycyjną wskazał co szósty ankietowany. Fizjoterapeuta przekazał sporządzenie dokumentacji innej osobie zaledwie w 1 proc. przypadków.
3. Ubezpieczenie OC
To nowy obowiązek, który musi spełniać fizjoterapeuta. Oznacza to, że przed zarejestrowaniem praktyki fizjoterapeutycznej musi kupić polisę obowiązkowego ubezpieczenia. W trakcie przechodzenia procesu rejestracji fizjoterapeuta jest proszony o deklarację, że ten obowiązek spełnił. Ta deklaracja będzie później weryfikowana. Brak ubezpieczenia będzie oznaczał wykreślenie z rejestru praktyk i utratę możliwości zarobkowania w ramach praktyki fizjoterapeutycznej.
– Zawód fizjoterapeuty jest zawodem regulowanym i podlega przepisom ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Fizjoterapeuci posiadający własną działalność gospodarczą muszą wykupić ubezpieczenie OC. Takie OC ubezpiecza w zakresie szkód osobowych powstałych w następstwie udzielania świadczeń zdrowotnych. Ustawodawca zróżnicował minimalne sumy ubezpieczenia – dla podmiotów leczniczych jest to minimum 75 000 euro na jedno i 350 000 euro na wszystkie zdarzenia, a dla praktyki fizjoterapeutycznej to odpowiednio 30 000 euro na jedno i 150 000 euro na wszystkie zdarzenia w okresie ubezpieczenia. We współpracy ze środowiskiem fizjoterapeutów, przygotowaliśmy dedykowany pakiet ubezpieczeń INTER Fizjoterapeuta, który jest w pełni dostosowany do obowiązujących przepisów prawnych. Dodatkowo rozszerzyliśmy też ochronę, w zależności od wariantu polisy który wybierzemy, o ubezpieczenie od naruszenia praw pacjenta i ochronę prawna w życiu zawodowym i prywatnym, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie na wypadek ekspozycji na materiał zakaźny HIV/WZW oraz świadczenia pieniężne w przypadku agresji pacjenta – mówi Andrzej Twardowski, dyrektor Biura Ubezpieczeń Medycznych INTER Polska.
4. Zachowanie ciągłości zawodowej
Przerwa trwająca dłużej niż 5 lat w okresie ostatnich 6 lat powoduje konieczność odbycia przez fizjoterapeutę przeszkolenia. Dopiero po nim może wrócić do pracy zawodowej (art. 11 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty). Jednocześnie – o czym przypomina na swojej stronie www KIF – ustawa o zawodzie fizjoterapeuty nie przewiduje utraty prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty z powodu ewentualnego braku ciągłości wykonywania zawodu fizjoterapeuty.
5. Zaufanie pacjentów
Relacja na linii fizjoterapeuta – pacjent jest szczególnie ważna dla systemu rekomendacji. Zadowolony z zabiegu pacjent, poleci specjalistę znajomym. Taki marketing szeptany sprzyja zarobkowaniu. Niezadowolony pacjent może w najlepszym wypadku – zrezygnować z usług fizjoterapeuty, w najgorszym – pozwać i starać się udowodnić przed sądem braku kompetencji specjalisty. Z badania „Polak u fizjoterapeuty”[2] wynika, że skuteczność fizjoterapeutów oceniana jest bardzo dobrze – taką notę wystawiło aż 77,5 proc. pacjentów. Odsetek niezadowolonych pacjentów wyniósł zaledwie 4,7 proc. Powiedzieli, że zabiegi były raczej nieskuteczne oraz zdecydowanie nieskuteczne.
Więcej informacji na stronie www.interpolska.pl
[1] Badanie ,,Polak u Fizjoterapeuty”, Biostat, 29.01.2019, Próba badawcza: Ogólnopolska, N = 1000
[2] Badanie ,,Polak u Fizjoterapeuty”, Biostat, 29.01.2019, Próba badawcza: Ogólnopolska, N = 1000